1.3. Motto
Dobry plan to połowa sukcesu.
1.3. Wprowadzenie
Aby wzmocnić motywację do działania, można zapisać w punktach zadania do wykonania na dany dzień na małej kartce, w kalendarzu książkowym lub notesie. I po wykonaniu każdego zadania odhaczać je jako zrobione.
1.3.1. Jak wykorzystać małe karteczki z listami zadań do zrobienia?
Jedną z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych rzeczy, które mogą nas motywować do działania i pilnować, abyśmy nie odeszli i je wykonali, są zwykłe małe karteczki. Na małej karteczce (np. 15×12 cm) możemy wypunktować zadania, rzeczy, które powinniśmy zrobić. Jeśli jesteś uczniem, studentem, możesz sobie wypunktować poszczególne przedmioty i rzeczy, których się musisz na nie nauczyć. Na przykład: od myślników wypisujesz kolejne zadania do zrobienia i po zrobieniu kreseczkę zmieniasz na plus.
1.3.2. Co nam daje takie odhaczanie zadań na karteczce?
Dzięki takiemu odhaczaniu zadań na karteczce mamy dodatkowy duży motywator. Każde zrealizowane zadanie sprawia, że mamy większą satysfakcję, że zrobiliśmy już coś konkretnego i że już coraz mniej pozostało do zrobienia.
1.3.3. Od jakich zadań zacząć pracę?
Pracę warto zacząć od najkrótszych zadań, po odznaczeniu ich na karteczce – jako zrealizowane – przechodzić do kolejnych, coraz to dłuższych i trudniejszych. Dzięki temu mamy coraz większe zadowolenie z wykonanej pracy.
1.3.4. Jakie inne odpowiedniki karteczek papierowych możemy wykorzystać w codziennej pracy i nauce?
Oczywiście można zamiast prostych karteczek wykorzystać np. książkowy kalendarz lub smartfon, laptop (excel). Jednak zaletą karteczek jest ich prostota, wygoda i to, że możemy mieć je np. na biurku – na widoku i pod ręką.
1.3. Ćwiczenia
Tradycyjnie: w ramach ćwiczeń, pobierz i wydrukuj załączony plik: Poziom_1.3._MasterStudentPL.pdf
- przeczytaj pytania i wypisz długopisem po 3-5 odpowiedzi do nich, dzięki temu dobrze uświadomisz sobie poruszane tu zagadnienia, zapamiętasz je i dostosujesz do swoich potrzeb;
- kartki zachowaj sobie w segregatorze i przejrzyj je po 1 dniu, następnie – po 7 dniach, potem – po miesiącu;
- przeglądając Twoje odpowiedzi po 7 i 30 dniach, wypisuj najważniejsze odpowiedzi i inne wnioski, jakie wyciągnąłeś w stosunku do siebie, przerabiając ten rozdział z poziomu pierwszego.
1.3. Podsumowanie
Małe karteczki z listą zadań do zrobienia danego dnia, a więc celów krótkofalowych, to kolejny znakomity czynnik zwiększający naszą motywację i często pozwalający na takie swoiste rozpędzenie się i rozruch w odrabianiu lekcji, nauce i pracy.
Przewodnik po MasterStudent.PL
Przeczytałeś, skorzystałeś, podziel się ze znajomymi. Powodzenia!