1.5. Motto
Od ogółu do szczegółu – jeden ze sposobów poznawania nowych rzeczy.
1.5. Wprowadzenie
Z książką, czasopismem, podręcznikiem warto najpierw zapoznawać się zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu”, a potem po kolei (strona po stronie) lub nauczyć się konkretnych rozdziałów w zależności od potrzeb.
1.5.1. Jaki zwyczaj możemy wypracować sobie do czytania książek, czasopism i podręczników?
- Zapoznanie się z tytułem i podtytułem;
- czytanie notki bibliograficznej o autorze;
- wprowadzenie lub informacje o książce – na ogół są na tylnej okładce;
- zapoznanie się ze spisem treści i zawartością poszczególnych rozdziałów;
- przejrzenie dodatków (jeżeli są) typu: wykresy, rysunki;
- zapoznanie się z interesującymi i potrzebnymi dla nas rozdziałami; w przypadku podręcznika akademickiego lub szkolnego, wymagane przez wykładowcę rozdziały;
1.5.2.Czy warto robić zakreślenia, podkreślenia i notatki w książkach?
Tak, warto aktywnie pracować z książką czy też podręcznikiem. Czytając swoją książkę, warto używać ołówka, kolorowych długopisów, markerów. Najważniejsze informacje możemy sobie zaznaczyć, dodatkowo wynotować, zrobić odwołania do konkretnych stron. Dzięki temu szybciej i lepiej przyswoimy treści z danego podręcznika.
1.5.3. Czy warto zapisywać sobie pytania w książce?
Jeśli uczymy się np. biologii lub historii, to poza zakreśleniami i przygotowywaniem notatek, warto zapisywać sobie pytania w książce, np. w wolnych miejscach ołówkiem:
- Co się wydarzyło w 1791 roku?
- Jak jest zbudowane serce żaby? Jak przebiega proces fotosyntezy?
- itd.
Następnie, gdy już opanujemy materiał, odpowiadając na zapisane pytania, możemy zweryfikować, czy faktycznie przyswoiliśmy daną wiedzę.
1.5. Ćwiczenia
Pewnie już wiesz, co zrobić: w ramach ćwiczeń, pobierz i wydrukuj załączony plik: Poziom_1.5._MasterStudentPL.pdf
- przeczytaj pytania i wypisz długopisem po 3-5 odpowiedzi do nich, dzięki temu dobrze uświadomisz sobie poruszane tu zagadnienia, zapamiętasz je i dostosujesz do swoich potrzeb;
- kartki zachowaj sobie w segregatorze i przejrzyj je po 1 dniu, następnie – po 7 dniach, potem – po miesiącu;
- przeglądając Twoje odpowiedzi po 7 i 30 dniach, wypisuj najważniejsze odpowiedzi i inne wnioski, jakie wyciągnąłeś w stosunku do siebie, przerabiając ten rozdział z poziomu pierwszego.
1.5. Podsumowanie
Jeśli korzysta się z książek i podręczników, warto pracować aktywnie, nie czytać książkę od początku do końca, strona po stronie, ale wypracować sobie proponowany tu rytuał. Robić notatki, zakreślenia i, jeśli chcemy, za jakiś czas zweryfikować stopień przyswojonej wiedzy; warto zapisywać sobie np. ołówkiem pytania.
Przewodnik po MasterStudent.PL
Przeczytałeś, skorzystałeś, podziel się ze znajomymi. Powodzenia!