2.1. Motto
Realizowanie swoich pasji w pracy to jeden z ważnych czynników naszego zadowolenia i satysfakcji w życiu.
2.1. Wprowadzenie
Od tego, jakie studia skończymy zależy w ogromnej mierze nasza przyszłość. Jeśli mamy solidne wykształcenie, które jest zgodne z naszymi zainteresowaniami i w dodatku czyni z nas specjalistę, na którego istniej zapotrzebowanie na rynku, jesteśmy wielkimi szczęściarzami. Możemy wykonywać pracę, która przynosi nam dużo satysfakcji i daje stabilizację życiową i materialną. Warto być możliwie najlepszym w swojej dziedzinie, dzięki temu niezależnie od nasycenia rynku, zawsze będziemy mieli pracę zgodna z naszymi zainteresowaniami i będziemy dobrze wynagradzani oraz doceniani.
2.1.1. Czy mogę się dostać na wymarzoną uczelnię i kierunek?
Zdecydowanie tak. Masz bardzo duże możliwości. Trzeba się tylko solidnie przygotować do matury, zdać ją i ewentualne egzaminy wewnętrzne na wybraną uczelnię, lub zostać laureatem olimpiady i dostać się na uczelnię bez egzaminów. Aby to zrobić trzeba wszystko solidnie zaplanować, nabrać wprawy w motywowaniu się i sposobach sprawnego uczenia się (notowaniu, czytaniu, pisaniu, gromadzeniu wiedzy). I wytrwale dążyć do upragnionego celu.
Jak się solidnie uczyć i z sukcesem zdawać egzaminy? W znacznej mierze już wiesz, dzięki przeczytaniu artykułów i zrobieniu ćwiczeń z poziomu pierwszego. Czytając kolejne artykuły i przerabiając ćwiczenia z MasterStudent.PL zdobędziesz kolejne praktyczne narzędzia i sposoby, dzięki możesz odnosić liczne sukcesy. Możesz w krótszym czasie więcej się nauczyć, a zaoszczędzony czas poświęcić na rozwijanie swoich pasji, spotkania z przyjaciółmi, sport.
Jeśli nawet chcesz studiować na uczelni, która jest poza Twoim zasięgiem finansowym np. w obcym mieście lub za granicą to możesz:
- skorzystać z pomocy socjalnej oferowanej przez uczelnię;
- pracować np. w weekendy;
- skorzystać z preferencyjnego kredytu studenckiego;
- zdobyć stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce;
- zacząć studia w Polsce, a potem wyjechać na zagraniczne stypendium.
Powinieneś wyznaczyć sobie jasne cele (np. rodzina, praca/zawód/kariera, uczelnia i wymarzony kierunek). O celach była mowa na poziomie pierwszym w pierwszym artykule (na wyższych poziomach będzie mowa o wyznaczaniu celów w pracy). Gdy już będziesz miał sprecyzowane cele i będziesz do nich dążył, to każdego dnia będziesz dostrzegał nowe możliwości, będziesz udoskonalał swój system uczenia się.
Poradzisz sobie z finansami, z wymaganiami, z maturą, egzaminami. Języka obcego też możesz się sprawnie nauczyć. Czy myślałeś już kiedyś w taki sposób? Zacznij działać już dziś! Zrób pierwszy krok!
2.1.2. Dlaczego warto studiować?
Studia to jedyny i niepowtarzalny czas w naszym życiu. Mamy tu możliwość rozwijania swoich pasji, zdobywania wiedzy, dzięki której możemy mieć w przyszłości ciekawą i dobrze płatna pracę.
Możemy poznać mnóstwo ludzi o podobnych zainteresowaniach. Jest dużo wydarzeń kulturalnych dedykowanych studentom. Różnych wyjazdów turystycznych i imprez.
Podczas studiów możesz nawiązać nowe przyjaźnie na całe życie, działać w organizacjach studenckich, możesz spotkać ludzi o wartościach takich jak Twoje.
Możesz spotkać wybitnych ludzi nauki, profesorów, mistrzów w swoich dziedzinach. Możesz intensywnie się rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, psychicznie i duchowo, należeć do wspólnot akademickich.
Bez studiów, będziesz mógł wykonywać tylko bardziej monotonne i proste prace, a co za tym idzie gorzej płatne. Poza tym ludzie wykształceni są rzadziej bezrobotni, mają na ogół wyższy status społeczny.
Po skończonych studiach lub w trakcie możesz już zdobyć ciekawą i dobrze płatną pracę. Mając porządne wykształcenie i solidnie pracując, możesz szybko awansować i zrobić karierę w dobrym znaczeniu tego słowa, realizować się w pracy, którą lubisz, która daje Ci satysfakcję i przy okazji pieniądze.
Dzięki dobrej pozycji materialnej możesz osiągnąć dużą stabilizację materialną i zapewnić godny i dobry byt swojej rodzinie i mieć dużo czasu dla swoich bliskich, móc realizować swoje pasje i pomysły, czy też łatwo poszerzać kwalifikacje np. przez studia podyplomowe.
2.1.3. Matura przed Tobą? Zacznij działać już dziś.
O maturze warto pomyśleć na początku szkoły średniej, a nawet już w szkole podstawowej. By dobrze zdać maturę, zacznij przygotowania od zaraz.
- Sprecyzuj swoje cele: kim chcę być w przyszłości, co robić, jaką mieć pracę, pozycję, co chcę osiągnąć i zyskać.
- Wybierz konkretny kierunek studiów (lekarz?, architekt?, informatyk?, wykładowca na uczelni?, fizyk?). Tutaj kieruj się nie tylko przyszłymi zarobkami, ale także zainteresowaniami i pasjami. Jeśli będziesz kierował się tylko zarobkami i modą, to możesz w przyszłości mieć pieniądze i być sfrustrowany. Ważne jest, aby być dobrym w tym, co się robi. Ale uwaga: Są kierunki studiów, po których niestety trudno jest znaleźć pracę, ponieważ jest niewielkie zapotrzebowanie! Także miej to na uwadze.
- Przeglądaj strony internetowe uczelni, ich programy nauczania, ofertę, informacje dla kandydatów, osiągnięcia i rekomendacje starszych studentów.
- Zapoznaj się z ofertą stypendialna uczelni.
- Wybierz odpowiedni tryb studiowania: dzienny, zaoczny lub wieczorowy. Polecam dzienny, ale jeśli np. z przyczyn finansowych nie masz takiej możliwości to rozważ dwie pozostałe opcje.
- Zdobądź zestawy zadań z rozwiązaniami z matur z minionych lat, zobacz, co już umiesz, czego jeszcze nie, czego musisz się douczyć. Zacznij działać. Solidnie przerób Poziom 1 z MasterStudent.PL i wykonaj dołączone do wszystkich rozdziałów ćwiczenia. Potem poszerzaj wiedzę o kolejne artykuły.
- Jeśli będziesz studiował w nierodzinnym mieście, to potrzebne będą Ci finanse na dojazdy, akademik, wyżywienie i odpoczynek. Poradzisz sobie, zdobędziesz finanse. O możliwych formach finansowania była już tu mowa (rodzice, stypendia socjalne i naukowe, kredyt studencki, praca na część etatu, np. w weekendy i wakacje lub tylko w wakacje za granicą – jest dużo możliwości).
1.12. Ćwiczenia
Pora na ćwiczenia praktyczne: w ramach ćwiczeń, pobierz i wydrukuj załączony plik: Poziom_2.1._MasterStudentPL.pdf
- przeczytaj pytania i wypisz długopisem po 3-5 odpowiedzi do nich, dzięki temu dobrze uświadomisz sobie poruszane tu zagadnienia, zapamiętasz je i dostosujesz do swoich potrzeb;
- kartki zachowaj sobie w segregatorze i przejrzyj je po 1 dniu, następnie – po 7 dniach, potem – po miesiącu;
- przeglądając Twoje odpowiedzi po 7 i 30 dniach, wypisuj najważniejsze odpowiedzi i inne wnioski, jakie wyciągnąłeś w stosunku do siebie, przerabiając ten rozdział z poziomu pierwszego.
2.1. Podsumowanie
Studia to wspaniały i niepowtarzalny okres w naszym życiu. Dzięki studiom i wykształceniu otwierają się nam zupełnie nowe możliwości poznania ciekawych ludzi rozwoju i zdobycia ciekawej pracy.
Przewodnik po MasterStudent.PL
Przeczytałeś, skorzystałeś, podziel się ze znajomymi. Powodzenia!