2.5. Motto
Dobry plan to przepis na sukces.
2.5. Wprowadzenie
Przygotuj plan na każdy dzień, na papierze lub w notatniku. Przygotuj go dzień wcześniej np. wieczorem. Dzięki temu w dzień będziesz działał w uporządkowany sposób, nie będziesz marnował czasu na błahe sprawy i świadomie dążył do celu. Osiągniesz i zrobisz o wiele więcej. Będziesz działał o wiele wydajniej i skuteczniej.
2.5.1 Dlaczego warto przygotować plan działania na każdy dzień?
Na każdy dzień warto przygotować z wyprzedzeniem plan działania np. wieczorem dzień wcześniej. Ma być to lista czynności, jakie chcemy wykonać danego dnia, aby osiągnąć konkretne cele.
Jeśli mamy do zrealizowania duże zadanie, to można je rozbić na mniejsze podzadania i zrealizować w kilku krokach.
Poszczególne zadania z listy po zrealizowaniu trzeba odhaczać jako zrobione. Dzięki temu będziemy mieli coraz większą satysfakcję, że przeszliśmy przez kolejne kroki z naszej listy. Pod koniec dnia będziemy zadowoleni, że dobrze wykorzystaliśmy czas, widząc na kartce listę zrealizowanych zadań. To dodaje siły, zapału i energii.
Dobre planowanie pomaga przezwyciężać skłonność do odkładania spraw na później i jest jednym z ważniejszych czynników podnoszących wydajność naszej nauki i pracy. Natomiast brak planu sprawia, że działamy w bardziej chaotyczny sposób i o wiele trudniej jest nam dojść do wyznaczonego celu. Dobry plan jest jak nawigacja samochodowa, która prowadzi nas optymalnymi drogami z miasta A do miasta B. Przygotowanie planu przed podjęciem nowych działań jest bardzo dobrym i pożądanym nawykiem.
2.5.2 Jak uzyskać największy zwrot i zysk z naszej nauki i pracy?
Jednym z priorytetów naszego działania powinno być uzyskanie jak największego zwrotu i zysku z naszego czasu i wysiłku włożonego w naukę i pracę. Praktyka pokazuje, że kilka minut, jakie poświęcamy wieczorem na zrobienie planu z listą zdań na kolejny dzień pozwala nam działać tak efektywnie, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilka godzin (kilka razy więcej niż przeznaczyliśmy na planowanie). Wystarczy spróbować, aby osobiście się o tym przekonać.
2.5.3 Jak przygotować plan?
Przygotowanie dobrego planu jest proste. Warto go robić na kartce papieru i mieć tę kartkę na biurku. Jeśli np. pracujesz i jest Ci wygodniej, to możesz robić listę zadań w aplikacji czy notatniku. Jeśli w trakcie pracy pojawią się nowe zadania, dopisz je. Pracuj z listą zadań, a przekonasz się, że Twoja wydajność wzrośnie.
Jeśli nie udało Ci się zrealizować jakiegoś zadania z bieżącego dnia, to wieczorem przenieś je na listę na kolejny dzień i dopisz nowe zadania.
2.5.4 Jakie listy trzeba przygotować dla różnych celów?
Po pierwsze trzeba przygotować listę główną ze wszystkimi zadaniami, jakie chcemy zrealizować. Trzeba tam śmiało wpisywać wszystkie nowe zadania i pomysły. Zawsze mamy możliwość, aby tym zadaniom nadać odpowiednią kolejność, ustalić priorytety.
Pod koniec miesiąca tworzymy listę miesięczną z zadaniami na nadchodzący miesiąc. Tu dodajemy część zadań z listy głównej, które chcemy zrealizować tego miesiąca.
Pod koniec tygodnia w sobotę lub niedzielę tworzymy plan na kolejny tydzień, przenosimy tu część zadań z listy miesięcznej i uzupełniamy o bardziej szczegółowe zadania na dany tydzień. Taki tygodniowy plan, bardzo podnosi wydajność i samodyscyplinę. Dzięki niemu mamy zobrazowane to, co jest przed nami do zrobienia w kolejnym tygodniu.
Ostatnią czwartą listą, jaką trzeba stworzyć jest plan na kolejny dzień. A więc wszystko, co chcemy zrobić jutro. Z tą listą pracujemy w ciągu dnia, wykonując kolejne zadania. Ta lista jest najbardziej szczegółowa.
Zadania na naszych listach trzeba uporządkować według kolejności ich wykonania i priorytetów. Wykonując i odhaczając kolejne zadania z listy dziennej, będziemy działać skuteczniej i z większym zaangażowaniem. Będziemy się jeszcze mocniej motywować do działania. Stopniowo też będziemy mieli większą świadomość, jak ważny jest czas i będzie nam zależało na tym, aby go nie marnować.
2.5. Ćwiczenia
Już teraz zacznij robić listę zadań, planować każdy miesiąc, tydzień i dzień z wyprzedzeniem. Na kartce przygotuj plan na kolejny dzień i zacznij pracę z tym planem.
Jeśli korzystasz z kartek, to warto dodawać je do segregatora, aby mieć porządek. Najwygodniejsze mogą okazać się kartki formatu A5 lub trochę większe – formatu B5. Jeśli Ci wygodniej, to listy możesz robić też na komputerze.
Przygotuj listę główną. Jeśli w czasie pracy pojawią się nowe zadania, uzupełniaj ją o nie. Pod koniec miesiąca opracuj listę zadań na kolejny miesiąc, a w sobotę lub niedzielę listę zadań na nadchodzący tydzień.
2.5 Podsumowanie
Planując każdy dzień z wyprzedzeniem na papierze lub notatniku, będziesz pracował dużo wydajniej. Dzięki odhaczaniu kolejnych zadań z listy będziesz miał coraz większą satysfakcję z tego, co już zrobiłeś. Z coraz większą łatwością i zapałem będziesz realizował kolejne zadania i prace. Twoja siła woli będzie jeszcze większa, będziesz pewniejszy siebie, a Twoja samoocena będzie rosła.